Նշվել է Հանրապետության տոնը. խորհրդարանականները մասնակցել են Սարդարապատում կայացած տոնական միջոցառումներին
101 տարի է անցել Ղարաքիլիսայի, Բաշ Ապարանի ու Սարդարապատի ճակատամարտերից, որտեղ վճռվեց մեր ժողովրդի ճակատագիրն ու ծնվեց Հայաստանի առաջին հանրապետությունը: Հանրապետության տոնի առթիվ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Ալեն Սիմոնյանը, պատգամավորներ, ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Տիգրան Գալստյանը, ԱԺ աշխատակազմի ներկայացուցիչներ մայիսի 28-ին այցելել են Սարդարապատի հուշահամալիր, ծաղկեպսակ դրել ու ծաղիկներ խոնարհել մեր ժողովրդի համար բախտորոշ ճակատամարտում անմահացած հերոսամարտիկների հուշակոթողին:
Ն.Ս.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը կատարել է հոգեհանգստի կարգ: Հանդիսավոր պայմաններում բացվել է Առաջին հանրապետության հիմնադիր Արամ Մանուկյանի 140-ամյակին նվիրված հուշակոթողը:
Երկրի բարձրագույն ղեկավարությունն ու հյուրերը Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրի Հայոց ազգագրության եւ ազատագրական պայքարի պատմության ազգային թանգարանում դիտել են հերոսամարտի մասին պատմող ցուցանմուշները, ծանոթացել վավերագրերին ու փաստաթղթերին:

Отмечен праздник Независимости: парламентарии участвовали в мероприятиях в Сардарапате
28 мая в честь праздника Независимости, ознаменовавшего 101-ю годовщину судьбоносных боев в Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе и рождения Первой Республики Армения Председатель НС А.Мирзоян, вице-спикер НС А.Симонян, депутаты НС, руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС Т.Галстян, сотрудники парламента возложили цветы к мемориалу бессмертным героям.
Его Святейшество Католикос Всех Армян Гарегин Второй совершил литургию. Состоялось торжественное открытие памятника основателю Первой Республики Араму Манукяну – в связи с 140-летием со дня рождения.
Высокое руководство страны и гости в Национальном музее армянской этнографии и истории освободительной борьбы Сардарапатского мемориала ознакомились с экспозицией, свидетельствами и документами   героической битвы.